Sunday, April 4, 2010

templid ja pyhamud


Parast jaapaniparast hommikusooki, (mis sisaldas k6ikv6imalikku tuvastamata, aga kaunilt asetatud toidukraami ning yhe tuvastatava toore muna ja riisi) oli aeg kurvaks hyvastijatuks WC-potiga, kellega olime juba headeks s6pradeks saanud (ta lubas labi astuda, kui Eestisse satub tanu tuleval aastal plaanis olevale WC-tootearenduse maailmakonverentsile jargnevale road-showle, igal juhul lisab ta mind oma FB s6braks),arve tasumiseks (mis oli muideks arvestades k6ike pakutut, meeldiv yllatus) ning taas teele asumiseks.

Miyjujima saart tuntakse tema kuulsate templite ja pyhamute jargi. 86% jaapanlastest pidavat korraga pühaks pidama kahte usku - shintot ja budismi. Shinto on usk selleks eluks kuna tegeleb eelkõige elavaga, budism aga hinge ja järgmise eluga. Nii ongi, et pulmi peetakse shinto traditsioonide kohaselt, samas kui maetakse budismi kommete järgi. Seetõttu on siin palju nii shinto pühamuid kui budistlike templeid. Templid ja pyhamud eksisteerivad s6bralikult k6rvuti. Vahet teeb võhik neil peamiselt sissepääsu järgi. Vältimaks lapsepõlve halva kogemuse kordumist (kui Koreas valisin templi ukse taga olnud siniste kummisusside hulgast endale sobivad ja kõndisin nendega sisse, hiljem selgus, et tegemist oli nunnade tanavasussidega, mis pühaduse teotamise välistamiseks tuli jätta templi ukse taha) tutvusin shinto pyhamu käitumiskoodeksiga juba varakult. K6igepealt tuleb end pisut varskendada - pesemiseks on seda palju nimetada - loputada suud ja kasi. Pyhamu ees on kast, kuhu tuleb heita mynt, seejarel helistada gongi (et jumalad yles aratada), plaksutada kasi ja kummardada. Pyhamusse kingadega siseneda ei tohi. Kusjuures jaapanlased on kokkuhoidlik rahvas, nad pidavat uskuma, et 6nne toob vaid 5 jeenise myndi viskamine, samas kui 10 jeenise ja suuremaga pidid 6nne ajaliselt liiga kaugele heitma.

Miyajima saarel on templeid kohe hulgim. K6igepealt kuulus Itsukushimajinja pyhamu, mille merevaravast eile juttu oli, selle k6rval kohe ka paar budistlikku templit. Seejarel oli v6imalik ronida maetippu, kus tee peale jai kuulus Senjojaku pyhamu koos 5-kordse pagodaga (kahjuks ma ei saa praegu pilte lisada, aga kui naeksite,siis m6istate, et olete seda vahemalt piltidelt nainud). Ja see k6ik mattunud kirsi6ite sisse. Alles tana hakkas mulle see kirsi6ite teema koitma - kas nad on nyyd l6plikult lahtilainud v6i olen neid tahele panema hakanud- igal juhul, on neid k6ikjal ja kui neid on palju, siis on see t6esti lummav.

Maetippu j6udmiseks tuli labida taitsa arvestatav t6us,mille l6pus ootas muuhulgas budistlik tempel, kus vaidetavalt p6leb 1200 aastat p6lenud tuli. Tulel pada veega-kui seda vett juua, pidid k6ikidest haigustest paranema. Ma ei lainud torkima, osalt ehk selle parast, et ei meenunud kohe yhtki ravimist vajavat haigust, osalt selleparast, et meeletult kaisid ajudele mingid megasuured ameeriklased, kes kitsal magiteel mu ees hingeldasid ja ma soovisin neist vaga mooduda,osalt selleparast, et ees paistis jarjekordne pyhamu, kus parasjagu toimetati mingit p6nevat usuriitust.

K6iki templeid ja pyhamuid ei hakka loetlema, aga margin ara Sankido Halli - jaapani ainuke tempel, kus kummardatakse ogresid. Selles templis pidavat saama vastuse majapidamist ja arilist edu puudutavad palved.

Kogu see templite ja pyhamute trett oli vyrtsitatud erakordselt ilusa ja lopsaka loodusega. Materjalid lubasid, et magedes naeb ahve, aga ainukesed ahvid, keda 6nnestus kohata, olid riides ja raakisid inglise keelt.

Ja l6petuseks soojad 6nnesoovid armsale Kristelile Miamisse :)

1 comment:

Kristel said...

Suured ta'nud templite kuninganna!!! Sinu Jaapani tuur tundub nii po'nev eriti WC potid, et oled selgelt a'ratanud minus huvi "andurid" ka'ivitada ja kohale lennata. EI tea kas aga siinsetest anduritest seal kasu oleks, peaksime nad siis ymber tuunima:)))
Kallstan ko'vasti ja kohtumiseni kirsiaias!!!